Nad Michnikom

Autor: Otto Kovarik | 17.3.2013 o 15:08 | (upravené 17.3.2013 o 17:25) Karma článku: 9,53 | Prečítané:  269x

Úloha intelektuála nie je bezduché mudrovanie, ale poskytnúť orientáciu. Mal by byť niečo ako dopravná značka na diaľnici postavenej z názorov a ideológií. Niektoré značky naštvú, lebo sa vidia nezmyselné a prežité, iné vítame ako spasenie, keď sa zdalo, že sme sa stratili.

Adam Michnik - zakladateľ a šéfredaktor poľských novín Gazeta Wyborcza - občas naštve, ale oveľa častejšie poskytuje zjednodušené vysvetlenie toho, čo sa zdá komplikované a zložité. V osemdesiatych rokoch bol čelným predstaviteľom odborového hnutia Solidarność. V roku 1989 založil noviny s požehnaním hnutia, z ktorého ho neskôr exkomunikovali. Adam Michnik sa nechcel stať hlásnou trúbou Lecha Wałęsu. Odvtedy sa ich cesty - aspoň politicky - rozišli. Ako prezidenta ho videl slabého, ako lídra opozície v časoch komunizmu ho naďalej obdivuje:

Od začiatku, od r. 1989, sme sa v Gazete hlásili k spoločnému Poľsku, k republike, čo je vlasťou všetkých svojich občanov; k štátu, ktorý sa opiera o kompromisy, nie o dominanciu jedného politického tábora, nie o bezohľadný boj a nekonečné zúčtovania. Nechceli sme, aby sa Solidarita stala novou "vedúcou silou"; nechceli sme, aby sa kedysi povinný konformizmus voči marxizmu-leninizmu alebo Sovietskemu zväzu nahradil konformizmom voči katolíckej cirkvi či západným centrám.

Michnik sa dostal do centra kritiky za svoj postoj neodplaty voči komunistickým pohlavárom. Revolučné tribunály, stínajúce jednu hlavu za druhou, mu naháňajú strach. Nie som vhodný na advokáta generálov, ale ešte menej som vhodný na ich žalobcu. V tomto zmysle je radšej ochotný prijať nedokončenú revolúciu, ako by sa mala udiať donebavolajúca nespravodlivosť:

V demokratickom štáte musí vládnuť princíp ústavy a zákona. Ak sa nájde hocijaký vyšší princíp - náboženský, ideologický, etnický - môžeme sa s demokraciou rozlúčiť. Demokracia je pre všetkých, aj pre postkomunistov, alebo neexistuje pre nikoho.

Morálne posúdenie musí (...) každý začínať bilanciou vlastných hriechov. V oku druhého zbadáme aj smietku, ale vo vlastnom ani brvno. Takže porozprávajme sa o tom brvne. Znamená to: pamätajúc si svoje krivdy, posúdiť vlastné viny. Pokúsme sa pochopiť perspektívu nášho protivníka. Až vtedy môžeme očakávať, že protivník pochopí náš zorný uhol.

V tvrdých časoch "opľúvania" sa mu motúzikom v labyrinte stáva blízka osoba. On, Poliak a antikomunista, si spomína na slová otca, Žida a komunistu:

Čoraz častejšie myslím na rady môjho otca. Pochádzal z Ľvova, z mesta mnohých národov, kultúr a náboženstiev. Akoby bol produktom tohto mnohokultúrneho spoločenstva, keď hovoril: - Buď so slabými - Ukrajincami, Arménmi, Židmi, Poliakmi - kým sú slabí. Zachovaj si odstup, keď sa stanú takými silnými, žeby diktovali svoje práva iným. Hovorieval tiež: - Pokiaľ za to súdy vynášajú rozsudky, môžeš patriť k tým, ktorí kráčajú v prvej línii. Keď začnú rozdávať vládne posty, drž sa od toho zďaleka. Každá moc nezmravňuje, ale absolútna moc znemravňuje absolútne...

Adam Michnik zasvätil novinársky život hľadaniu pravdy. Jedna z nich je: dokonalá spravodlivosť a raj na zemi sú holé nemožnosti. To posledné, čo však možno po tomto poznaní urobiť, je vzdať sa:

Žijeme vo svete, v ktorom skrachovali všetky veľké utópie. Vieme, že nie je možné vytvoriť svet bez krívd, bez chudoby, bez utrpenia. Ale predsa len veríme, že sa dá uskutočniť, aby v našom svete bolo menej krívd, menej chudoby, menej utrpenia. Veríme, že taký svet je reálny, že usilovať sa o takýto svet má zmysel.

 

Adam Michnik: Zlosť a hanba, smútok a hrdosť. Bratislava, Kalligram 2006.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?