Neobzri sa v hneve

Autor: Otto Kovarik | 25.8.2012 o 15:10 | (upravené 25.8.2012 o 15:45) Karma článku: 9,45 | Prečítané:  560x

Čo ti mám povedať? Čo chceš odo mňa počuť? Roky trpezlivo čakáš, kým porozumieš osudu a čudesným cestám, ktorými ťa viedol. Celé veky sa snažíš pochopiť dôvod skoliózy duše. Na smrť ťa trápi rakovina srdca, rozožierajúca schopnosť citu. Nerozhodnutá vypýtať si pomoc, pozeráš ľuďom na pery. Striehneš na vzácne slovo, formulku šťastia, odklínadlo príšer usadených v hlave, čo sa ti smejú do očí a trúfalo hrajú poker o tvoje duševné zdravie. A ty odvraciaš tvár, akoby pred letiacou strelou stačilo zavrieť oči.

Oh heavens, how I long
for a little ordinary human enthusiasm.
Just enthusiasm - that's all.
I want to hear a warm,
thrilling voice cry out
Hallelujah!... Hallelujah! I'm alive!

Ach, neviem, prečo práve ty. Nedokážem odpovedať na otázky, vyvierajúce ako horúci prameň uprostred ľadovej krajiny. Viem iba to, že puklina v skale zostane puklinou. Minulosť nezmeníš. Čo dokážeš zmeniť, je postoj k nej. Nepomôže ti, ak sa budeš hnevať. Lebo ty sa hneváš. Aj keď si v spoločnosti veselá a smeješ sa. Musíš konečne odpustiť! Narodenie predsa nie je trest!

Odpusť otcovi, že pil. Odpusť matke, že bola slabá postaviť sa mu čelom. Limity rodičov sa stali tvojimi limitmi. Kým zostaneš v putách nenávisti, budú mať nad tebou moc, budú vládnuť prílivom a odlivom tvojho života ako Mesiac oceánom Zeme. Odpusť! Odpusť tomu tyranovi, že ťa s pološialeným výrazom v očiach vytiahol za vlasy z postele a mlátil. Odpusť mu, že ti opuchli pery od buchnátov. Odpusť mu hlboké poníženie, keď si pred ním utiekla na chodbu a susedia ťa našli. "Zavrite to zviera do chlieva!" Rada by si to urobila, no boli to len slová. Nikto ti nepomohol zahnať zúrivého býka na meč matadora. Zápas komentovali z hľadiska, do arény sa nikto neodvážil.

Odpusť mu, že ťa nazval kurvou. Odpusť, no nezabudni. Zabudnutie je predobrazom smrti. A ty chceš predsa žiť!

Pozri, je jasná noc. Dnes nemôžeš zablúdiť. Pusť sa falošných istôt, nasaď si klobúk hlboko do čela. Vyhrň si golier a vykroč do tmy. Sama a bez pomoci, len ty so svojimi jazvami. Neboj sa! Zahľaď sa pravde do tváre. Ak si prišla až sem, z úcty k odvahe zhodí pásku z očí. Choď v ústrety novej budúcnosti, nezľakni sa prízrakov, ak ti skrížia cestu. Kráčaj pevným krokom a nezíď viac z cesty. Už nikdy nezablúď k pažeráku priepasti.

Choď, a neobzri sa v hneve.

 

Citát: John Osborne - Look Back in Anger

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?