O vajíčkach, smradľavých topánkach a banánovej revolúcii

Autor: Otto Kovarik | 6.3.2016 o 19:44 | (upravené 27.2.2017 o 12:28) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  222x

V demokratickej tradícii je bombardovanie vajíčkami trvalou súčasťou politického života. Hoci žĺtka a bielka nie sú pre politikov príjemné, patria k verejnému koloritu. Predstavujú akýsi anti-volebný lístok občana so zve

Nesúhlas s politikou, vyjadrený ofenzívou s potravinami a ďalšími predmetmi, môžeme rozdeliť na útoky mäkké a tvrdé. V zásade ide o škálu mäkkosti, resp. tvrdosti dopadu na dotyčného politika. Ich najväčším pokušením je katarzný účinok na strane útočníka, ktorému hrozí sankcia nanajvýš vo výške účtu za čistiareň. Zato egom politika to môže riadne zatriasť.

Od nepamäti patria vajíčka k stáliciam mäkkých útokov. Schytali ich už mnohí politici. K najznámejším výpadom patrí ten na bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla. Nespokojní východní Nemci sa mu počas jeho návštevy Halle odvďačili presnou paľbou. Nasrdený Helmut sa okamžite vrhol do davu, aby lapil nezbedníkov. Možno by sa mu to aj podarilo, postavu na to mal, no ochranka ho rýchlo stiahla do bezpečia.

Pred pár dňami neprežil svoj najkrajší deň ani francúzsky prezident Nikolas Sarkozy. V meste Bayonne sa pred zle naladeným davom ukryl do kaviarne, ktorú útočníci obhadzovali vajíčkami.

Vajíčkami zahnali Slováci z bratislavského Námestia SNP Václava Havla. Nespokojenci síce minuli česko-slovenského prezidenta, zato zasiahli súčasnú hlavu Českej republiky Václava Klausa. Bola to strašná hanba. Vašek bol človek s nadhľadom a povedal, že "to svojím spôsobom patrí k slobodným pomerom".

Rajčinami, ďalším obľúbeným produktom mäkkých útokov, to schytal bývalý britský ministerský predseda Tony Blair. V centre Bristolu mu oblek opečiatkovala rozpučenou zeleninou mladá rozčarovaná žena. Tonymu slúži ku cti, že to vzal s humorom.

Medzi ďalšie mäkké prostriedky protestu patria vrecko naplnené farbou, smotanová torta i moderný derivát rajčín - kečup. Vo Francúzsku nedávno použili múku. Prezidentský kandidát Francois Hollande sa stal terčom nespokojnosti akejsi ženy. Vtrhla na tribúnu, priskočila k rečníckemu pultu, vytiahla vrecko s múkou a všade to vyzeralo ako na Vianoce, keď ešte bývali na snehu.

K útokom s tvrdším dopadom musí nespokojenec siahnuť napr. po topánke, ako sa to stalo Georgeovi Bushovi ml. Iracký novinár sa počas tlačovej konferencie bleskovo vyzul a šup ho, najprv hodil jednu a potom aj druhú topánku smerom k americkému prezidentovi. Treba dodať, že netrafil, pričom aj George ukázal dobrý reflex. Tie topánky boli symbolom. Moslimovia sa pred vstupom do mešity vyzúvajú, topánka predstavuje čosi nečisté a smradľavé. Novinár tým veľmi jasne naznačil, čo si o bývalom prezidentovi myslí.

Spoločným menovateľom mäkkých a tvrdých útokov je frustrácia občana - aspoň z jeho pohľadu a perspektívy. Má to ale háčik. Vajíčkami a banánmi sa žiadny protest, a tobôž revolúcia, vyhrať nedá. Dajú sa pochopiť na začiatku verejného vyjadrenia nevôle, no nesmie sa to s nimi preháňať. Opakovaný vtip už nie je vtipom.

Núka sa mi hudobná paralela. Určite poznáte Beethovenovu 5. symfóniu alebo aspoň jej začiatok. Poslucháča vovádza do témy to slávne da-da-da dááá, da-da-da-dááá. Symfonický úvod Osudovej je dramatický, dominantný a prezrádza charakter hudby. Ale viete si predstaviť počúvať da-da-dááá v hudobnej slučke dve hodiny? Všetko dobré musí mať koniec. Skladateľ potrebuje uvoľniť priestor aj iným hudobným nápadom. Protesty tvrdého jadra Antigorily uviazli v úvodnom motíve banánovej symfónie a nedarí sa im pohnúť ďalej.

Och, pardón, na poslednom proteste bola predsa len snaha o krok vpred. Okrem vajíčok a banánov vzduchom lietal aj toaletný papier.

6.3.2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?