Trivia

Autor: Otto Kovarik | 3.8.2012 o 20:18 | Karma článku: 11,23 | Prečítané:  486x

Zapadlo slnko. Deň doputoval k hranici "ešte nie tma a už nie svetlo". Ponorený do rastúceho šerosvitu a obklopený najhlbším tichom, listujem v hrubej knihe dejín myslenia. Provokuje. Dráždi predstavivosť. Gottfried Wilhelm Leibniz, dieťa osvieteného veku. Filozof s nepochopiteľnou tézou, že žijeme v najlepšom z možných svetov.

Iný svet nepoznám, ako ten, v ktorom žijem. Mám len jednu skúsenosť života. Ale jedinečnosť nepomáha. Neverím, že žijeme v najlepšom zo všetkých svetov. Azda na počiatku bol raj. Potom nás z neho vyhnali a stratili sme najlepší svet zo všetkých. Odvtedy nás dusí nekonečné more obžalôb, nekonečný rad antitéz vyvracajúcich optimizmus o dobrom svete. A predsa, náš svet by mohol byť dobrý, mohol by byť najlepší, keby... Toľko keby by sa dalo popísať. Celý zoznam, depresívny a bez konca:

CharlieRiedel.jpg

Keby sme si nezasierali zemeguľu;

JodiBieber.jpg

keby sa nemrzačili ľudia;

BrentStirton.jpg

keby boháči nepodporovali pytliakov;

IvoSaglietti.jpg

keby blízkych nezarmucovala zbytočná smrť;

KevinCarter2.jpg

keby deti neumierali od hladu;

GavinNewman.jpg

keby nehrdzaveli kontajnery s toxickým odpadom;

BrookeMcDonald.jpg

keby delfíny zmizli z pultov supermarketov. Veru nie, toto nie je najlepší zo všetkých svetov. Mohol by ním byť, keby...

Pozerám cez okno. Svetlo spí a jeho oči krídlami prikryla temnota. Čoho sa chytiť, ak nežijeme v najlepšom svete? V dobe, kedy veľké politické a hospodárske systémy trpia lámkou s negatívnym výhľadom, sa nedá o ne oprieť, lebo sklamali. Ani príroda nie je to, čo bývala. Polárny ľadovec sa zmršťuje nezastaviteľnou rýchlosťou. Megatony priemyselných skleníkových plynov každým rokom lámu rekordy. Stámilióny téglikov od jogurtov a plastových fliaš denne končia na skládkach i mimo nich. V oceánoch dávno pláva viac plastu než planktónu. Ryby sa mýlia a biedne hynú. Kdeže najlepší z možných svetov.

Čoho sa chytiť? Aspoň jednoduchých maličkostí. Trivia. Istotu ponúka len to, čo sa dá bezprostredne uchopiť. To je moja pupočná šnúra so svetom. Ten detský úsmev, ktorý patril len a len mne. Naivný a nevinný. Bez ľahkej budúcnosti. Trivia. Noc zatiaľ neochvejne kraľuje; raz snáď svetlo otvorí oči a tma stiahne svoje krídla. Kým sa zrodí nový úsvit, kým sa objaví aspoň náznak zmeny k lepšiemu, zaplním si vedomie spomienkou na najkrajší zo všetkých úsmevov.

 

Fotografie: Charlie Riedel, Jodi Bieber, Brent Stirton, Ivo Saglietti, Kevin Carter (†), Gavin Newman, Brooke McDonald.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?