Listy z Apúlie (II)

Autor: Otto Kovarik | 19.3.2011 o 21:21 | (upravené 23.5.2011 o 19:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  719x

Drahý Suetonius, som ti nesmierne vďačný, že mi posielaš správy z Ríma, po ktorých prahnem – nie, ako ten, ktorému voľačo chýba, ale ako ten, kto už je nasýtený a je zvedavý, ako sa sýtia druhí, nekonečne poloprázdni. Pobavil som sa na intrigách rímskych politikov, na bezduchých radovánkach ctených občanov, ktorým v mešcoch štrngajú zlaté mince s podobizňou cisára. Hádžu ich pod nohy tancujúcich dievčat a myslia si, že zmyslom pozemského života je lesk drahokamov, hudba bez konca, mozaika bez hraníc, nekonečná jazda na koni.

Ani nevieš, ako som rád, že som odišiel na vidiek. Tunajší kraj prospieva môjmu telu i duchu a nielenže neľutujem, čo som v Ríme opustil, ale skôr sa pýtam sám seba, prečo som odchod tak dlho odkladal.

Veru, nechýba mi spoločnosť tlstých obžercov, ani astenických intrigánov. Česť výnimkám, milý Suetonius. Tí zostali mojimi priateľmi. Ale ostatným tam hore sa nafúklo ego na prasknutie - ako krave bachor, ktorá na pastvine zožrala jedovaté byliny. Vtedy dobrý hospodár vie, že jediný spôsob, ako zviera zachrániť, je prepichnúť bachor. Spôsobí jej bolesť, ale úľava je okamžitá.

Myslíš, že liečba nafúknutého ega je tiež tak jednoduchá, ako liečba zdutého bachora? Stačí ego prepichnúť? A keď spľasne, pocíti chorý rovnako náhlu úľavu?

Ach, tí úbožiaci žijú život na divadelnom javisku. Nasadili si kostým s maskou a hrajú rolu, ktorú si predurčili. Zžili sa s ňou do tej miery, že nevieš, ako vyzerá ich skutočná tvár, lebo ukazujú len masku. Hra s intrigami, podvádzaním, úkladmi a vraždami ich zmenila natoľko, že pravé ja navždy zostane pochované pod nánosmi líčidiel. Ako by sa asi cítili, keby sme im hlavu ponorili do studenej vody a divadelné farby zmyli? Čo by sme uvideli? Čo by sa odkrylo?

Poviem ti to, Suetonius. V jadre nafúknutého ega a pod všetkými vrstvami farieb sa skrýva obyčajná túžba po šťastí.

Drahý synovec, šťastie nikdy nenájdeš, ak za ním budeš cválať, čo akokoľvek rýchlo a vytrvalo. Šťastie je buď tu alebo nikde. Nedá sa vynútiť. Nemôžeš ho znásilniť. Len sa s ním pomilovať.

Tvoj Lucius

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?