Listy z Apúlie (V)

Autor: Otto Kovarik | 20.10.2012 o 17:03 | (upravené 20.10.2012 o 17:14) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  105x

Milý Suetonius, ešte sa chvejem zo strašnej búrky, ktorá sa prehnala naším krajom. Víchor strhával šindle zo striech, prevrátil slabé či osamelo stojace stromy, rozvlnil more s nešťastnými loďami, čo sa nestihli vrátiť do prístavov. Blesky a hromy nahnali strach ľuďom i zvieratám. Chvejúcou sa krajinou otriasali nielen rozbesnená príroda, ale aj krik ľudí, volanie o pomoc, bučanie kráv, erdžanie koní a štekot psov zúfalo hľadajúcich úkryt. Len potkany sa kamsi rýchlo schovali a ticho vyčkávali koniec pohromy.

Búrka prišla neočakávane a rýchlo aj odišla; dážď i víchor prekvapujúco ustali. Obloha sa roztrhla, vyšlo slnko a začalo páliť na spustošenú zem, akoby nám chcelo vynahradiť tú chvíľu odchodu za oponu pustošivých mračien. Krajina stíchla v nemom úžase nad katastrofou, a stíchla aj z úľavy, že je po všetkom. Ticho prerušovalo len slabé šušťanie mokrého lístia stromov a spev vtákov, čo začali spievať svoje piesne tam, kde prestali.

Kontrast medzi búrkou a slnkom bol desivý a vari sa z neho trasiem ešte viac než zo samotnej skazy. Pripomenul mi silu, na ktorú nemyslím stále, ale čo sa v zriedkavých chvíľach sama pripomenie, aby som nezabudol, kto som a kam kráčam.

Život a smrť sú v našich životoch prítomné rovnako ako slnko a búrka, deň a noc, odvaha a zbabelstvo, ako česť a podlosť. Život a smrť sú princípy oveľa väčšie než púhe zrodenie a zánik. Živí vyzerajú ako mŕtvi a mŕtvi sú napriek smrti stále živí. Princípy života a smrti sú mojím mementom, aby som žil a neumieral, aby som bol vyznávačom svetla a nie tmy.

Život je všetko, ale smrť nie je nič. Lebo v zrkadle smrti sa všetko zdá plné života. Môžeš zomrieť mladý a predsa mať pocit naplneného života. A môžeš zomrieť starý a budeš mať chuť prežiť život znova, lebo si živoril, lebo si bol viac mŕtvy než živý.

Pre učeníkov rabiho z Nazaretu, ktorí si hovoria kresťania, je tma nedostatkom svetla. Možno je to naozaj tak, že trpíme nedostatkom, že nenávisť je nedostatkom lásky, podvod nedostatkom poctivosti, krik nedostatkom ticha. A opačne je nedostatok blahodarný, keď šťastie je nedostatok bolesti, radosť nedostatok smútku, priamosť nedostatok pokrivenia.

Kontrast medzi búrkou a slnkom mi odvážne našepkal, aký je môj život. Odhalil mi moju skutočnú podobu, akoby som sa doteraz na seba pozeral len cez rozčerenú hladinu jazera. Žijem v strede, v akomsi medzipriestore bytia. Som pútnik na polceste - medzi láskou a nenávisťou, medzi tmou a svetlom, medzi životom a smrťou, medzi áno a nie.

Tvoj Lucius

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?