Potraviny Teta

Autor: Otto Kovarik | 14.7.2012 o 13:57 | (upravené 15.7.2012 o 18:06) Karma článku: 11,58 | Prečítané:  3339x

Milí Bratislavčania a priatelia Bratislavy, potraviny Teta na Dunajskej ulici ukončili činnosť. Ako uviedol dôveryhodný zdroj – fajčiaci robotník pred vyprázdneným obchodom – nám v hlavnom meste pribudne pätnásta diskontná predajňa reťazca Lidl. Stratíme kus histórie?

Keď mala prvá republika štyri roky, otvorili v Bratislave prvý obchodný dom. Volal sa ASO a situovaný bol vedľa kostola Milosrdných bratov na Trhovom námestí (Námestie SNP). Prvý obchodný dom, ktorý ako obchodný dom stavali, bol práve OD Teta. Otvorili ho v roku 1926. V histórii môjho rodného mesta je to teda nie bezvýznamný objekt. Za socializmu sa obchodný dom premenil na prvý supermarket. Takú Tetu si pamätám. Najprv tú socialistickú s neónovým nápisom Potraviny, po revolúcii s pôvodnejším názvom Potraviny Teta.

Pravdu povediac, porevolučnej Tete som veľmi nerozumel. Najprv ju prevádzkovala spoločnosť Patriot, s.r.o., neskôr M+M Market Centrum, s.r.o. Ľudia sú to však vzájomne prepojení. Poslednému prevádzkovateľovi sú blízke aj deriváty MARKET CENTRUM, s.r.o. a Market - centrum, s.r.o. Zdá sa, že stačí odobrať tu M+M, tam pridať pomlčku a hneď sú z toho nové spoločnosti. Keď si na stránke foaf.sk kliknete na vizualizáciu sociálnej siete firmy Patriot, s.r.o., dostanete sa až na Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s.

Musel som si zvykať aj na logo potravín. Tetuška so šatkou na hlave nemá absolútne nič spoločné s pôvodným obchodom. Jeho názov nie je odvodený od tety, ale od pána Tetu, podnikateľa z prvej republiky. Nech bolo, ako bolo, prevádzkovateľ sa aspoň snažil zachovať čosi z histórie mesta. Čo urobí Lidl?

Niekedy stačí málo - zopár dobových fotografií, staré obchodné zariadenie, niekoľko muzeálnych predmetov, napr. kľuková kasa, mažiar či ručný mlynček na kávu. Žiadam preto spoločnosť Lidl, aby vykročila z modro-žltého štandardu a obchodu vdýchla atmosféru "tety Lízl". Úžitok z toho budeme mať všetci: Bratislavčania, že môžu spomínať na svoju históriu i Lidl, ktorý spíjemní interiér duchom dávnych časov.

Chce to tak málo. Chce to iba trochu trochu úcty k histórii a ochotu nebrať Bratislave, čo k jej koloritu patrí.

 

Pramene:
www.bratislavskenoviny.sk
www.bratislava.sme.sk
www.lidl.sk
www.foaf.sk
foto v perexe: www.teta.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?