reklama

Rádio so západnou normou

Rádioprijímače sa za socializmu delili na dve skupiny: na tie s východnou normou a na tie so západnou normou. Ak ste chceli počúvať hudbu alebo správy spoza železnej opony v dobrej kvalite, potrebovali ste bývať blízko hraníc s Rakúskom alebo Nemeckom a vlastniť rádio so západnou normou s frekvenčným rozsahom 87,5-108 MHz. Rovná sa zázraku, že sa rádiá so západnou normou u nás vyrábali. Aby však prijímač bol ideologicky prínosný, mal vždy aj východnú normu 65,8–74 MHz. Je nad červenú hviezdu jasnejšie, že na nej ste mohli chytať iba stanice z východného bloku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (99)

Prijímačov so západnou normou bolo málo ako ozajstných pomarančov v zelovoci. Ale z času na čas sa objavili - pomaranče, čo sa dali ľahučko šúpať i rádiá so západnou normou. Kúpiť také rádio nebolo vôbec jednoduché. Ak sa človek rozhodol, že ho potrebuje, a nechcel draho kupovať v Tuzexe, zašiel do elektra, napr. v Priori, a rovno sa spýtal: "Kedy bude tovar?"

Potom to bolo aj o šťastí, či rádiá prišli vo väčšom počte, ako povedzme 10 kusov. V opačnom prípade zákazník nemal temer šancu vystihnúť ten správny okamih. Lebo v dňoch, kedy v elektre dostávali tovar, sa pred pultmi tlačili desiatky ľudí. Áno, pred pultmi, lebo samoobsluha v elektre bola iba západným snom. A rádio, ktoré ponúkalo možnosť naladiť západné stanice, tie sny pomáhalo snívať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohli ste zabudnúť aj na dizajn a farebné prevedenie. Aké bolo, také bolo. Iného niet. Ber, alebo nechaj tak. Za tebou stoja ďalší, čo ho kúpia. Opäť to bolo o šťastí, ak rádio, ktoré ste kúpili, sa aspoň ako-tak približovalo vaším predstavám.

Moje prvé rádio so západnou normou vyrobili v národnom podniku Tesla. Rodičia ho museli zháňať, ale nakoniec sa im to podarilo. Ten prvý pocit čohosi zakázaného, keď si pionier naladil rakúsku stanicu Ö3, mal nádych konšpirácie. Malý disident si naozaj myslel, že počúvaním západného rádia prekračuje hranice poslušnosti systému a nahlodáva betónové základy socialistického zriadenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale nechajme ho v presvedčení, že len čo sa domov vrátil z poslednej hodiny vyučovania, ktorou bola občianska náuka, a zapol si rádio so západnou normou pred domácou úlohou o spriatalených armádach, čo dňom i nocou ochraňujú spánok detí i diktatúru proletariátu, mal blažený pocit, že bytostne uniká ideálom socialistickej mládeže, budúcnosti celého ľudstva, ktorá ho vtedy vôbec nezaujímala. Vrcholom odporu malého pioniera voči režimu bola láska k populárnej hudbe Západu:

Kašlať na báťušku Lenina! Kašlať na kubánske pomaranče!

I love Kate Bush!

Otto Kovarik

Otto Kovarik

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  29x

C'est la vie! Zoznam autorových rubrík:  MužiŽenyĽudiaSvetSpektrumDrobnosti a príbehyPoviedky a prekladyListy z ApúlieFotografieNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu